Pneimatiskie ieroči – drauds vai drošība

Gan personīgajai drošībai, gan šaušanas sportā arvien atzītāki kļūst pneimatiskie ieroči, kuru nēsāšana atļauta jebkurai pilngadīgai personai. Ja ieroča jauda nav lielāka par 12 džouliem, to var iegādāties un lietot jebkura persona, kas sasniegusi 18 gadu vecumu, pirkuma brīdī uzrādot tikai derīgu pasi.

Pneimatisko ieroču iegāde un lietošana

Ja pneimatisko ieroci plānojat izmantot tikai pašaizsardzībai vai šaušanas sportam, atļaujas pneimatiskajiem ieročiem nav nepieciešamas, bet, ja izvēlaties jaudīgāku ieroci, piemēram, medībām, tad nepieciešama ieroču pirkšanas un lietošanas atļauja. Kā norāda Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likums, atļaujas saņemšanai jānokārto specializēts eksāmens un jāraksta iesniegums Valsts policijai, lūdzot atļauju nesāt, glabāt un lietot šaujamieroci.

Šo atļauju neizsniedz, ja šāvējam ir:

  • sodāmība par kriminālo pārkāpumu vai nozieguma īstenošanu;
  • konstatēti psihiskie traucējumi;
  • fiziskas nepilnības, kas var apgrūtināt šaušanu;
  • saņemts administratīvais sods par alkohola vai narkotiku lietošanu.

Tāpat var tikt izskatīti vēl citi faktori, kas var šķist būtiski konkrētās atļaujas izskatīšanā.

Pneimatisko ieroču veidi

Pneimatiskos ieročus iespējams iedalīt divos veidos – lieljaudas pneimatiskie ieroči un ieroči, kuru jauda nepārsniedz 12 džoulus. Katram no šiem ieročiem ir savs pielietojums, tādēļ, izvēloties sev piemērotāko, jāsaprot, kādam mērķim to izmantosiet.

Lieljaudas ieroči medībām

Lieljaudas pneimatiskās šautenes visbiežāk tiek izmantotas medībām. Lai gan to jauda ir regulējama, jaudīgākās šautenes, izmantotas pret dzīvnieku vai cilvēku, var radīt nopietnus un dzīvībai bīstamus miesas bojājus. Tieši tādēļ šo ieroču nesāšanai nepieciešamas specializētas atļaujas. Lai gan daudziem pneimatiskā šautene šķiet tikai rotaļlieta, ar kuru nav iespējams radīt draudus dzīvībai, nemākulīgi izmantotas gaisenes var iešaut acīs, sejā un jutīgās vietās, radot ļoti nopietnas un neatgriezeniskas sekas veselībai.

Pneimatiskie šaujamrīki ikdienas lietošanai

Mazāk jaudīgie ieroči ir ideāli piemēroti ikdienas pašaizsardzībai un drošībai, jo spēs sabiedēt uzbrucēju, bet nenodarīs dzīvībai bīstamus ķermeņa bojājumus. Tāpat tie ir lieliski piemēroti šaušanas sportā, jo sporta pneimatiskie ieroči ir pieejami nēsāšanai un lietošanai pat bez ieroču uzglabāšanas un lietošanas atļaujas. Lai iegādātos pneimatisko ieroci, kura jauda ir līdz 12 džouliem, Jums veikalā tikai jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, kas pierāda Jūsu pilngadību. Tādējādi pneimatiskās šautenes, tostarp gaisa pistole, var nonākt pat jauniešu rokās, kas var būt bīstami, ja jaunietis nav apmācīts šaujamieroča lietošanā vai grasās to izmantot vieglprātīgi.

Ieroču aprīkojums un drošība

Gandrīz katrs pneimatisko ieroču Interneta veikals piedāvā ne tikai ieročus, bet arī tam paredzēto aprīkojumu un kopšanas līdzekļus, kas ir svarīgi šautenes uzturēšanā. Munīcija, ir tikai viena no lietām, kas ikdienā nepieciešama pneimatisko ieroču lietotājiem. Tikpat būtiski ir regulāri iztīrīt ieroci, lai tas ilgāk kalpotu un neapdraudētu pašu šāvēju. Izvēloties munīciju, jāizvēlas ierocim un mērķim atbilstošs aprīkojums, piemēram, CO2 šautenēs izmanto specializētas gāzes kapsulas, kas nav piemērotas citiem šaujamieročiem.

Lai nenodarītu pāri sev un apkārtējiem, vēlams iziet šaušanas apmācības. Tas attiecas arī uz gadījumiem, kad šīs apmācības nav obligātas, jo, lai arī likums ļauj iegādāties pneimatiskos ieročus ar zemāku jaudu jebkuram interesentam, Jūsu pašu interesēs ir sagatavoties ieroča izmantošanai, lai vajadzības brīdī neapjuktu un prastu to izmantot. Pat mazas jaudas gaisa šautene, ja to izmanto nemākulīgi, var radīt draudus gan šāvēja, gan citu drošībai, tādēļ vienmēr jāatceras, ka arī pneimatiskie ieroči ir ieroči.